بهترین دی وی دی ها و کتاب های شیمی

بهترین کتاب شیمی کنکور نظام جدید
بهترین کتاب شیمی کنکور نظام جدید و بهترین دی وی دی شیمی کنکور نظام جدید

شیمی یکی از مهم ترین دروس تخصصی در کنکور ریاضی و تجربی به حساب میاد تا حدی که برای قبولی در رشته داروسازی ضریب این درس با ضریب زیست شناسی برابر و هر دو ۱۲ هستند (ضریب ۴ اختصاصی). برای پزشکی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری و … ضریب در  س شیمی کنکور ۹ هست (ضریب ۳ اختصاصی). در کنکور ریاضی هم برای قبولی در رشته هایی مثل مهندسی نفت ضریب شیمی مثل فیزیک ۹ هست. ما همیشه به دانش آموزان توصیه می کنیم حداقل ۲۰ درصد از کل ساعت مطالعه هفتگی رو به درس شیمی اختصاص بدهند. جالبه بدونید میانگین درصد پاسخگویی داوطلبان کنکور ۹۶ به سوالات شیمی حدود ۷ درصد بود! برای قبولی در رشته های پرطرفدار معمولا باید شیمی رو بالای ۵۰ درصد درست زده باشید اما شما در جلسه کنکور فقط ۳۵ دقیقه وقت دارید تا به ۳۵ تست شیمی جواب بدید. بعضی از این سوالات چالشی و گاها مسائل عددی وقت گیر و پیچیده ای هستند. پس ضرورت داشتن یک منبع آموزشی برای یادگیری مفاهیم شیمی و حل سریع مسائل کنکور بر هیچ کس پوشیده نیست

– دکتر رضا بابایی دبیر شیمی و مدرس بهترین دی وی دی های شیمی کنکور:

از اوایل دهه هشتاد تا الان هر کسی که کنکور تجربی یا ریاضی شرکت کرده و رتبه خوبی آورده قطعا از بهترین کتاب های شیمی  یعنی شیمی مبتکران استفاده کرده یا حداقل اسم این کتاب معروف به گوشش خورده. در قسمت منابع کمک درسی و معرفی بهترین کتاب شیمی کنکور درباره این کتاب صحبت کردیم و فایل دانلود قسمتی از کتاب رو هم براتون گذاشتیم. دکتر رضا بابایی مولف کتاب شیمی پیش دانشگاهی انتشارات مبتکران و همکار آقای بهمن بازرگانی در تالیف این کتاب هستند. همچنین ناظر اصلی و نقدکننده‌ی پرسش‌های آزمون سراسری انتشارات نشر دریافت هم دکتر رضا بابایی است.

استاد محمدرضا مصلایی دبیر شیمی و مدرس بهترین دی وی دی شیمی کنکور :

استاد مصلایی نویسنده کتاب شیمی انتشارات نشر دریافت و دارای مدرک کارشناس ارشد شیمی فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران هستند. استاد محمد رضا مصلایی دبیر شیمی آموزشگاه های هدف، ماهان، راه اندیشه، خبرگان و دبیرستان های برتر از جمله تیزهوشان و فرزانگان تهران، با سابقه حضور در تلویزیون به عنوان مدرس شیمی برنامه های کنکور ۱، مسیر موفقیت و کارنامه ۲۰ در صدا و سیما و مدرس ده ها رتبه تک رقمی و دو رقمی کنکور بوده.

ویدیوهای زیر نمونه هایی از تدریس شیمی استاد مصلایی در برنامه های تلویزیونی هستند

 

بررسی بهترین کتابهای مارکت آموزشی ایران در درس شیمی

کتاب مسائل شیمی نشر الگو به این صورت هست که تمامی ۱۰ فصل شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم را در یک کتاب با رویکرد مسئله گرد هم آورده است. مولفان این کتاب، هر فصل را به چندین کلاس برای مسئله ها تقسیم کرده اند. در هر کلاس مسئله در ابتدا توضیحی اجمالی قرار گرفته است و سپس چندین تمرین و چند مسئله و در آخر نیز پاسخ تشریحی مسائل و آزمونی از فصل تعبیه شده است. برای آشنایی بیشتر با این کتاب، ادامه مقاله را همراه ما باشید.

بررسی بخش درسنامه این کتاب

درسنامه در نشرالگو تمرکز زیادی روی آموزش ندارد. اما ویژگی مثبتی که دارد این است که بخشی تحت عنوان چگونه با مسائل موجه شویم یا چگونه آنان را حل کنیم وجود دارد.

این بخش تکنیک ها و روند هایی را توضیح می دهد که داوطلب با بهره گیری از آنان مسائل را در کنکور حل نماید. در کنار این قسمت نیز چند تمرین قرار گرفته که بعضا ساده هست و هدف آن به کار گیری و آزمایش همان روند ها و تکنیک هاست. اما هدف کلی این کتاب ایجاد بینش در دانش آموزان برای حل مسائل است.

بررسی بخش تست این کتاب

اساسا نقد جدی که به این کتاب وارد است تعداد تست های کم و اندک در هر قسمت است که  از ۱۰ عدد تجاوز نمی کند. در واقع این کتاب فقط دارای چند تمرین میباشد و تست های کنکور سراسری نیز در این کتاب اندک هستند. مثلا برای مسئله مهمی مثل استوکیومتری فقط ۳۸ تست در کل دارد و این خیلی کم است. شاید این نقاط ضعف باعث شده که این کتاب بهترین کتاب شیمی کنکور قلمداد نشود و از آن بتوان صرفا برای آزمون های ساده استفاده کرد. اما درواقع وظیفه ما این بوده که سعی کنیم کتاب های مناسبی را برای شما معرفی کنیم. قابل ذکر است که در انتهای هر فصل هم آزمون کوتاهی آورده شده است که پاسخ آن بصورت QR Code میباشد.

بررسی ظاهر کتاب

ظاهر این کتاب به نحوی زیبا و دلنشین طراحی شده است. کتاب از نظر گرافیکی نیز مناسب است و استاندارد ها برای سایز و فونت نوشته ها رعایت شده است.

آمار و ارقام این کتاب

مولفین این کتاب آقایان سعید نوری، امیر حسین معروفی و مسعود جعفری هستند. این کتاب با ۱۰۹۴ تست در ۳۹۲ صفحه، و در سال ۱۳۹۸ چاپ شده است. نشر الگو تک جلدی بوده و در دسته ی آموزش، تست و موضوعی قرار میگیرد.

همانطور که نسبت به کتاب های خیلی سبز آشنایی دارید باید بگیم که مسائل این کتاب هم در سطح بالایی طراحی شده اند. این کتاب به منظور آمادگى براى رویارویى با مشکل ترین قسمت شیمی کنکور یعنی مسائلش تألیف شده است.

چیدمان فصل ها هم مشابه کتاب درسی هست و لحن نوشته هاش هم تقریبا مناسبه. در بین این سه کتاب جامع معرفی شده به نظر میرسد که مسائل شیمی موضوعی خیلی سبز، میتواند بهترین کتاب شیمی کنکور معرفی شود.

بررسی بخش درسنامه این کتاب

در شروع هر فصل از این کتاب ابتدا بخش درسنامه و سپس مسائل مربوط به هر بخش در کنارش اورده شده است. سوالات تیپ بندی شده ی این کتاب و راه حلی که برای هر تیپ آورده شده باعث میشه ذهن دانش آموزان در حل آنها منسجم باشد.

حجم درسنامه معقول است و بیشتر برای دانش آموزان متوسط و ضعیف طراحی شده است. دانش آموزان قوی بهتر است به حل کردن تست ها تمرکز کنند. درسنامه این کتاب بسیار عمقی است و توصیه میشود مسائل موجود در داخل درسنامه حل شود.

بررسی بخش تست این کتاب

تست های این کتاب میکرو طبقه بندی شده است و ترتیب تست ها از لحاظ آموزشی مطابق با کتاب درسی است. تست های کنکور های سراسری و المپیاد های شیمی نیز در آن گنجانده شده است.

کتاب دارای تست های جدید با ایده های نو میباشد که شمارا در حل کردن سوالات شیمی به چالش میکشد. پاسخ های تست ها نیز جامع و کامل است و سعی شده است که مفهوم تست را به مخاطب برساند.

بررسی ظاهر کتاب

کتاب دارای دو فونت برای نوشته هاست که نوشته های مهم را با فونت متفاوتی نوشته است. صفحه آرایی و کیفیت اشکال و نمودار ها خوب است. جلد کتاب هم جذابه ولی ربطی به درس شیمی نداره. جلد کتاب یک بادکنک بمبی هست! در ضمن گرافیک و کیفیت کاغذ به کار رفته در کتاب نیز مناسب است.

آمار و ارقام این کتاب

مولفین این کتاب آقایان عباس سرمایه و فرشاد هادیان فرد میباشند. ۷۱۲ تست در این کتاب وجود دارد که در ۵۲۸ صفحه چاپ شده است. کتاب تک جلدی بوده و چاپ سال ۱۳۹۸ میباشد.

شیمی کنکور آبی قلمچی: در دو جلد با عنوان های؛ “شیمی کنکور آبی (جلد اول)” و “پاسخنامه شیمی کنکور آبی (جلد دوم)” منتشر شده است. هدف آن هم آمادگی دانش آموزان برای کنکور و آزمون های آزمایشی و تستی میباشد. چیدمان فصل ها و زیر فصل های این کتاب، مطابق با کتاب های درسی شیمی دهم، یازدهم و دوازدهم است. لحن کتاب رسمی هست و مانند سایر کتاب ها ابتدا درسنامه آمده است و سپس تست های مربوط به هر بخش.

بررسی بخش درسنامه این کتاب

درسنامه ی شیمی کنکور آبی قلمچی تقریبا شبیه کتاب هست و کمک چندانی به فهم عمیق درس نمیکند. تمامی تمرین های کتاب درسی در درسنامه های کتاب شیمی کنکور آبی قلم چی پوشش داده شده اند. همچنین سعی شده است که نکات سوالات اخیر کنکور سراسری نیز در درسنامه گنجانده شود. محتوای قلمچی معمولا برای کسایی که پایه متوسطی دارند توصیه میشود زیرا که برای دانش آموزان قوی ساده و خسته کننده بوده و برای دانش آموزان ضعیف هم مطالب کامل توضیح داده نشده است.

بررسی بخش تست این کتاب

یک ویژگی مهم در تست های این کتاب این است که تست ها به شکل میکروطبقه بندی آورده شده اند. یعنی هر فصل به چند زیر فصل و هر زیرفصل در صورت لزوم به چند قسمت جزئی تر تقسیم شده است. این کار باعث دسته بندی مطالب درسی در ذهن دانش آموزان میشود. همچنین تست ها تیپ های مختلف سوال را پوشش میدهند. اما مشکل اینجاست که قلمچی تقریبا ایده نویی در سوالاتش ندارد و هر چه هست مربوط به آزمون های آن میشود.

بررسی ظاهر کتاب

معمولا ظاهر کتاب های قلمچی همه اشون شبیه به هم هستند و جلد متفاوتی ندارند. البته یک سری تصاویر از کتاب درسی را در جلد کتاب آورده اند. که طرح خاصی محسوب نمیشه. سایز و فونت نوشته ها و جنس کاغذ استفاده شده هم میشه گفت که مناسبه و خسته کننده نیست.

آمار و ارقام این کتاب

در مورد جلد اول این کتاب که در دسته ی آموزش و تست قرار دارد باید بگیم که؛ دارای ۷۱۲ صفحه بوده و چاپ سال ۱۳۹۸ میباشد. این جلد تست های کنکور و آزمون های قلمچی را نیز شامل میشود. ۳۶۴۰ عدد تست را نیز در مجموع دارد. جلد دوم این کتاب در دسته ی پاسخنامه ها قرار دارد. ۳۳۲ صفحه میباشد و در سال ۹۸ چاپ شده است. مولفان هر دو جلد نیز، هیئت مولفان کانون میباشد.

جلد اول شیمی میکرو طلایی گاج، تماما مربوط به تست های مربوط به پایه های دهم تا دوازدهم میباشد. مولفان در جلد نخست کتاب میکرو طلایی “شیمی کامل کنکور” به بیان بانک تست همراه با پاسخنامه پرداخته اند و دانش آموزان می‌توانند با تهیه ی جلد دوم این کتاب به درسنامه و مباحث آموزشی برای این مطالب، دست پیدا کنند. به جرئت می‌توان گفت مجموعه‌ ی دوجلدی این کتاب (جلد درسنامه و جلد بانک تست) بهترین کتاب شیمی کنکور و کامل‌ترین منبع آموزشی نکات تستی و جمع بندی برای درس شیمی است. و به داوطلبان برای کسب آمادگی در کنکور سراسری و آزمون‌های آزمایشی کمک زیادی می‌کند.

بررسی بخش درسنامه این کتاب

جلد اول این کتاب فاقد درسنامه میباشد و برای مطالعه درسنامه کتاب، لازم است که جلد دوم را تهیه کنید.

بررسی بخش تست این کتاب

بانک تست موجود در کتاب پیش رو، دربردارنده‌ ی پرسش‌های چهارگزینه‌ ای تألیفی، کنکورهای سراسری و المپیاد‌های شیمی میباشد. و در افزایش تسلط داوطلبان بر نکات کنکوری این درس مؤثر است. همچنین مولفان، برای تمامی تست‌ها پاسخنامه ی تشریحی کاملی را بیان کرده‌اند و با ارائه‌ ی باکس های آموزشی در این قسمت، به بیان نکاتی پرداخته‌اند که به داوطلبان برای زدن سریع‌تر تست‌ها کمک می‌کنند.

در این کتاب، برای تست‌های موردنیاز، سایر گزینه‌ها نیز بررسی شده و برای دستیابی به پاسخ نهایی، چند روش حل بیان شده است. در پایان کتاب نیز یک پاسخ‌نامه‌ی کلیدی (جدا از پاسخنامه‌ ی تشریحی) و یک جدول مندلیف پیوست شده است.

بررسی ظاهر این کتاب

جلد کتاب تصویر کارتونی زیبایی از دمیتری مندلیف است که متناسب با درس شیمی است. سایز و فونت نوشته ها نیز مناسب است و از کاغذ با کیفیت مناسبی در کتاب استفاده شده است.

آمار و ارقام این کتاب

کتاب میکرو طلایی «بانک تست شیمی کامل کنکور» با همکاری مشترک مولفین عزیز، آقایان؛ افشین یزدان‌شناس، محمد حسین زینالی و امیرحسین زمان‌ زاده در ۸۴۰ صفحه گردآوری شده است. ۳۰۰۰ تست تالیفی و کنکور سراسری در این متاب وجود دارد و در سال ۱۳۹۸ چاپ شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *